تبلیغات
جمال آفتاب - خطبه‌های نماز عید سعید فطر - اول شوال 1431

جمال آفتاب

              اوقات خوش آن بود که با دوست به سر رفت              باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود اول شوال 1431
خطبه‌ى اول‌


بسم‌الله الرحمن الرحیم   
الحمد للَّه ربّ العالمین. الحمد للَّه الّذى خلق السّموات و الأرض و جعل الظّلمات و النّور ثمّ الّذین كفروا بربّهم یعدلون. أحمده و أستعینه و أستغفره و أتوكّل علیه و أصلّى و أسلّم على حبیبه و نجیبه و خیرته فى خلقه حافظ سرّه و مبلّغ رسالاته حبیب قلوبنا أبى‌القاسم المصطفى محمّد و على اله الأطیبین الأطهرین المنتجبین الهداة المهدیّین سیّما بقیّةاللَّه فى الأرضین. و صلّ على أئمّة المسلمین و حماة المستضعفین و هداة المؤمنین. اوصیكم عباداللَّه و نفسى بتقوى اللَّه.

عید مبارك سعید فطر را به همه‌ى امت اسلامى، به ملت عزیز ایران و به شما نمازگزاران مكرم و معظّم تبریك عرض میكنم و همه را و خودم را توصیه میكنم به رعایت تقواى الهى و پرهیزگارى و رعایت امر و نهى پروردگار در هر گفتار و كردار و پندار.

خداى متعال را سپاسگزاریم كه فرصت عطا كرد، عمر عنایت كرد، یك ماه رمضان دیگر و یك عید فطر دیگر را شاهد هستیم. نعمت بزرگى است نعمت درك ماه ضیافت الهى. و ملت ما در واقع از این ماه استفاده‌ى شایانى بردند؛ قدر دانستند این ماه شریف و عزیز را. این مجالس، این محافل، این تلاوتها، این ذكرها، این دعاها، این برنامه‌هائى كه دلهاى بیشترْ جوان و روحهاى پاك و صاف آنان در آن شركت داشتند، دریچه‌هاى رحمت الهى را به روى ملت باز میكند ان‌شاءاللَّه. قدر باید دانست.

روح معنویت و دلدادگى به ارتباط با ذات مقدس احدیت در مردم ما نهادینه است، عمیق است، ریشه‌دار است. بعضى ممكن است دچار اشتباهاتى بشوند، در زندگى فردى خودشان خطاهائى بكنند، اما ماه رمضان این فرصت را به آنها میدهد كه به سوى خداى متعال برگردند، توجه كنند، متذكر شوند و انابه كنند. در همه‌ى انسانها این روح ارتباط با معنویت هست؛ با زبان شاعرانه این را بیان میكنند:

خاك دل آن روز كه مى‌بیختند
شبنمى از عشق در او ریختند(1)این عشق، عشق مادى نیست، عشق هوس‌آلود نیست؛ این، عشق به خداست؛ این، عشق به ذات احدیت است؛ این، عشق به اصل وجود است كه در همه‌ى انسانها هست، نهادینه است؛ «فطرت اللَّه الّتى فطر النّاس علیها».(2) عوامل مادى، انگیزه‌هاى مادى، جاذبه‌هاى مادى، مانند خار و خاشاكى، زباله‌اى بر روى این گوهر اندوده میشود، وقتى ماه رمضان مى‌آید، گویا نسیمى است كه این زوائد را برطرف میكند، آن گوهر، خود را نشان میدهد و توجه به خداى متعال جان میگیرد. لذا در این ماه رمضان مثل اغلب ماه رمضانهاى گذشته شاهد بودیم همه‌ى مردم، انواع و اقسام سلائق، نوع رفتارهاى گوناگون، نوع لباسهاى گوناگون، در این مجالس بخصوص در شبهاى مبارك قدر شركت كردند، بهره بردند، استفاده كردند، اشك ریختند.

دل چو به آن قطره غم‌اندود شد
بود كبابى كه نمك‌سود شد

دیده‌ى عاشق كه دهد اشك ناب‌
هست همان خون كه چكد از كباب(3)

این اشكهایى كه از چشمها جارى میشود، در حقیقت از دل بیدار و پاك است كه بیرون مى‌آید و میجوشد. مردم عزیز ما این را باید قدر بدانند. ذخیره‌اى به دست آوردید، محصولى اندوختید در این ماه مبارك، آن را حفظ كنید؛ با قرآن انس پیدا كردید. این را حفظ كنید؛ این انس را حفظ كنید. این نماز جماعت اول وقت را، نماز در مسجد را، نمازِ با حال و حضور را براى خودتان در طول دوران سال نگه دارید و تا آنجایى كه ممكن است، نگذارید این عوامل مادى، این خار و خاشاك، این خاكسترهاى مادى روى این گوهر بنشیند. ملتى كه این خصوصیات را در خود حفظ كند و این عروج معنوى و تكامل معنوى را در خود نگه دارد، این ملت در همه‌ى میدانها - در میدان مادى، در میدان معنوى، در عزت، در اقتدار، در ایجاد همه‌ى سرمایه‌هاى ملى - موفق خواهد شد. و ان‌شاءاللَّه این براى ملت ما پیش خواهد آمد.

امروز هم روز عید فطر است كه در روایت «علل»: «فیكون یوم عید و یوم اجتماع و یوم فطر و یوم زكاة و یوم رغبة و یوم تضرّع»،(4) هم عید است، هم روز اجتماع مردم است. امروز در سراسر دنیاى اسلام مردم مسلمان عید میگیرند. این متوجه شدن دلها به یك نقطه در یك زمان، فرصت بزرگى براى امت اسلامى است. «یوم زكاة و یوم رغبة»؛ روزى است كه به خداى متعال رغبت نشان میدهید. «و یوم تضرّع»؛ روزى است كه انسان به خدا تضرع میكند. این عید، عید توجه است؛ عید معناست. امیدواریم كه خداوند متعال توفیق بدهد بتوانید - همه‌مان بتوانیم - امروز را كه روز عید است و روز مبارك جمعه است، از فیوضات الهى استفاده كنیم.
بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌
قل هو اللَّه احد. اللَّه الصّمد. لم یلد و لم یولد و لم یكن له كفوا احد.(5)

خطبه‌ى دوم‌

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌
الحمد للَّه ربّ العالمین. و الصّلاة و السّلام على سیّدنا و نبیّنا ابى‌القاسم المصطفى محمّد و على اله الأطیبین الأطهرین المنتجبین الهداة المهدیّین سیّما علىّ امیرالمؤمنین و الصّدّیقة الطّاهرة و الحسن و الحسین سیّدى الشّباب اهل الجنّة و علىّ‌بن‌الحسین و محمّدبن‌علىّ و جعفربن‌محمّد و موسى‌بن‌جعفر و علىّ‌بن‌موسى و محمّدبن‌علىّ و علىّ‌بن‌محمّد و الحسن‌بن‌علىّ و الخلف القائم المهدىّ صلوات اللَّه علیهم اجمعین. و صلّ على أئمّة المسلمین و حماة المستضعفین و هداة المؤمنین. اوصیكم و نفسى عباد اللَّه بتقوى اللَّه.

اولین مطلبى كه در خطبه‌ى دوم عرض میكنم، تشكر از ملت عظیم‌الشأن ایران به مناسبت حركت پرشكوه روز قدس است. ملت ایران نشاط خود را، روحیه‌ى خود را، عزم و اراده‌ى خود را، موقع‌شناسى خود را در این اجتماع عظیم نشان دادند. سى و یك سال از روزى كه امام بزرگوار ما این روز را اعلام كرده‌اند میگذرد، توقع دشمنان این بود كه روزبه‌روز كمرنگ‌تر شود و به فراموشى برسد. خدا را شكر كه روزبه‌روز این انگیزه، این شعله‌ى فروزان در دل مردم و در عمل مردم برجسته‌تر شد. امسال در كشورهاى گوناگون: در آسیا، در خاورمیانه، در آفریقا، در آمریكا، در اروپا، مسلمانها در نقاط مختلف عالم این روز را گرامى داشتند و ملت بزرگ ایران، محور اصلى این حركت عظیمِ امت اسلامى، این روز را با شكوه تمام برگزار كرد و نشان داد كه در شرائطى كه اقتضائات بین‌المللى وجود دارد، وظائف خود را گرمتر و گیراتر، پرانگیزه‌تر و پرشورتر انجام میدهد.

رژیم صهیونیستى قساوت خود را به اعلى درجه رساند. از اطراف و اكناف عالم هر چه صداى حمایت بلند شد، بى‌اعتنائى كرد، جنایت كرد. ملت مسلمان ایران در این شرائط، روز قدس را از همه سال گویا گرمتر و گرامى‌تر داشتند. تلاشهاى مغرضانه‌ى آمریكا و غرب بر علیه جمهورى اسلامى، ملت ما را پرانگیزه‌تر كرد. در این قضیه‌اى كه براى استكبار جهانى و سلطه‌گران جهانى، مسئله‌ى فلسطین یك مسئله‌اى است كه میخواهند آن را به هر نحوى كه ممكن است به انزوا بكشانند، ملت ایران این را در متن آورد. آفرین بر این ملت بزرگ.

امید و انگیزه موج میزند در رفتار و گفتار مردم عزیز ما. من بازتاب این امید و این انگیزه را، امسال در ملاقات با دانشجویان، در ملاقات با دانشگاهیان و نخبگان، در ملاقات با كارگزاران و مسئولان عمده‌ى كشور و نظام، در ملاقات با مدیران ارشد، با كارآفرینان، در ملاقات با قشرهاى مختلف در ماه رمضان، در گفتار آنها مشاهده كردم؛ در منش آنها و سیماى آنها این امید و این انگیزه را مشاهده كردم. ملتى كه یك چنین امیدى در او هست، اینجور به سمت آینده با نگاه خوشبینانه و با عزم و اراده نگاه میكند، این ملت مسلماً و قطعاً و یقیناً به قله‌ها دست پیدا خواهد كرد.

در قضایاى جهانى و منطقه‌اى، قضایاى زیادى هست كه براى امت اسلامى مهم است، ولى قضیه‌اى كه از همه فورى‌تر است، سیل پاكستان است. اسمش سیل است، اما در واقع یك بلاى عظیم، یك مصیبت بزرگ براى ملت پاكستان كه یكى از ملتهاى مؤمنِ امت اسلامى است و در همه‌ى قضایاى گوناگون این ملت جزو پیشروها بوده است و پیشقدم بوده است در اظهار دیانت، در اظهار تعصب دینى و پایبندى دینى، به وجود آمده است. این ملت امروز مبتلاست به یك مصیبت عظیم. این رود سند از شمال تا جنوب پاكستان طغیان كرده است؛ از مرز چین در شمال پاكستان تا اقیانوس هند در جنوب پاكستان، سرتاسر این خط طولانى یك سیل عظیم، یك طغیان آبى عظیم، یك طوفان عظیم، زندگى مردم را بكلى دگرگون كرده است. بیش از ده هزار روستا از بین رفته؛ تمام مزارع و باغستانها كه محل تغذیه‌ى این ملت و امید این ملت به صادرات و كسب ثروت بوده است، بكلى نابود شده است؛ ده‌ها هزار مدرسه، مسجد، حسینیه در طول این خط طولانى نابود شده و از بین رفته است. این عرض رود سند - آنطور كه به من گزارش كردند - به طور متعارف در حدود دو كیلومتر، یك كیلومتر و نیم است كه در یك جاهائى كه با رودهاى دیگر متصل شده است، حدود نود كیلومتر آب‌گرفتگى ایجاد كرده است! مردم، چهارپایان، زندگى‌ها، خانه‌ها و امیدها از بین رفته‌اند. آن طورى كه تخمین زده‌اند، در حدود چهل الى پنجاه میلیارد دلار به خاطر این سیل به پاكستان خسارت وارد شده! بیست میلیون از مردم آواره شده‌اند و چند هزار كشته شدند: بچه‌ها، كودكان، زنها، پیرمردان، از كارافتاده‌ها.

این مردم امروز به آب احتیاج دارند، به غذا احتیاج دارند، به لباس احتیاج دارند، به سرپناه احتیاج دارند، به همه‌ى لوازم زندگى احتیاج دارند. ماه رمضان را با این حال، ملت پاكستان روزه گرفتند. روز عید فطر است، روز اجتماع است، روز امت اسلامى است. مردم ما باید همت كنند. دولت جمهورى اسلامى كمكهائى كرده است، بعضى از مردم كمكهائى كرده‌اند، لكن اینها كافى نیست، بیشتر باید كمك كنیم. این وظیفه‌ى همه‌ى ماست. برادران مؤمن ما، برادران مسلمان ما در آنجا دچار یك چنین مصیبت بزرگى شده‌اند. این فقط خطاب به شما ملت ایران نیست، خطاب به همه‌ى دنیاى اسلام است، خطاب به همه‌ى ملتهاست، خطاب به همه‌ى مسلمانهاى كشورهاى مسلمان است، خطاب به كنفرانس اسلامى است؛ همه باید همت كنند، باید كمك كنند. جمع شده‌اند، گفتند حالا یك میلیارد، دو میلیارد! كو این نیاز عظیم این ملت؟! با این چیزها تأمین نمیشود. پاكستان ضربه‌ى سختى خورد. هر مقدارى كه میتوانیم، باید كمك كنیم. خداوند كمك كند كه بتوانیم، هر مقدارى كه میتوانیم؛ این مسئله‌ى مهمى است.

البته ما از بى‌ثباتى سیاسى پاكستان نگرانى داریم. قدرتهاى متجاوز و سلطه‌طلب از این وضعیت دارند استفاده میكنند، فرصت‌طلبها دارند سوءاستفاده میكنند. بعضى از دولتهاى متجاوز میخواهند پاكستان را به پادگان نظامى خودشان تبدیل كنند؛ اینها هم هست. اینها هم نگرانى‌هاى دیگرى است كه امیدواریم ملت رشید پاكستان خودشان متوجه باشند. دولت پاكستان وظائفشان را میدانند و ان‌شاءاللَّه خداوند كمكشان كند، بتوانند به بهترین وجهى خودشان را از این مصیبت بیرون بكشند.

مسئله‌ى فلسطین، همچنان مسئله‌ى اول دنیاى اسلام است. جنایات در غزه همچنان ادامه دارد. جنایات در كرانه‌ى غربى رود اردن همچنان ادامه دارد. رژیم صهیونیستى با كمال وقاحت و پرروئى ظلم و ستم خود را بر مردم مظلوم فلسطین ادامه میدهد، آنوقت آنجا در واشنگتن جلسه‌ى كنفرانس صلح میگذارند! صلح با كى؟! میخواهند قضایاى فلسطین را، جنایات دشمنان ملت فلسطین را سرپوش بگذارند، با این مذاكراتى كه اسمش را گذاشته‌اند «مذاكرات صلح»! غاصبى آمده است خانه‌ى یك ملت را غصب كرده است، به این اكتفاء نكرده؛ از هر نوع امكانى براى سركوب این ملت استفاده میكند، اینها هم با كمال بى‌اعتنائى - دنیاى غرب، آمریكا و دیگران - نشسته‌اند دارند تماشا میكنند، متجاوز و ظالم و سركوبگر را تشویق هم میكنند، آن وقت جلسه میگذارند براى صلح! كدام صلح؟! چه صلحى؟! بین كى و كى؟ آن وقیحهاى ستمگرِ صهیونیست هم با كمال پرروئى در مقابل فلسطینى‌ها مى‌ایستند، میگویند بایستى یهودى‌سازى را شما قبول كنید. جنایت بزرگ آنها این است كه میخواهند یهودى‌سازى كنند. قدس شریف را، قبله‌ى مسلمانان را، فلسطین عزیز را، به عنوان یهودى‌سازى، مركز ظلم و ستم و توطئه‌ى خودشان قرار بدهند. این مسئله‌ى اصلى ماست.

امیدواریم كه خداوند متعال به ملتهاى مسلمان توفیق بدهد، به دولتهاى مسلمان كمك كند كه بتوانند وظیفه‌ى خودشان را در مقابل این حادثه‌ى تلخ، این واقعه‌ى تلخ بشناسند. البته ملت فلسطین خوشبختانه با همه‌ى این فشارها، با كمال قدرت و استقامت ایستاده است. آدم باورش نمى‌آید؛ یك ملت اینقدر مقاوم! اینقدر با همت و با غیرت! این فشارهاى عجیب و غریب آنها را نتوانسته است به عقب وادار كند، به عقب بنشاند. از بیست سال پیش و سى سال پیش، فلسطینى‌ها امروز قوى‌ترند، مصمم‌ترند، عازمترند؛ توانائى‌شان هم بحمداللَّه بیشتر است و بدون شك و تردید فلسطینى‌ها خواهند توانست دست متجاوز را قطع كنند و بساط این رژیم قلابى و دروغین را از سرزمین فلسطین جمع كنند.

پروردگارا! پروردگارا! عبادات این ملت، زحمات این ملت، تضرع و خشوع این ملت در طول ماه رمضان و روز عید فطر را به كرمت قبول كن. پروردگارا! درهاى رحمت و مغفرت را بر روى این مردم باز كن. پروردگارا! گره‌ها و مشكلات از كار مردم بگشا. پروردگارا! روزبه‌روز حركت این ملت به سمت پیشرفت و به سمت قله‌ها را آسانتر و سریعتر بگردان. پروردگارا! ما را بیامرز. پروردگارا! ما را از فیض رمضان، از فیض عید فطر، از فیض تضرع و خشوع محروم مفرما. پروردگارا! اموات ما را مشحون از لطف و رحمت خود بگردان. پروردگارا! امت اسلامى را روزبه‌روز سرافرازتر بفرما.

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌
و العصر. انّ الانسان لفى خسر. الّا الّذین امنوا و عملوا الصّالحات و تواصوا بالحقّ و تواصوا بالصّبر.

والسّلام علیكم و رحمةاللَّه و بركاته‌

1) شیخ بهائى‌ 2) روم: 30 3) شیخ بهائى‌ 4) علل الشرائع، ج 1، ص 268 5) اخلاص: 3-1

امتیاز به این مطلب امتیاز به این مطلب


لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  نظر شما در مورد مطالب وبلاگ، چگونه است؟


 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :