تبلیغات
جمال آفتاب - دیدار كارآفرینان تولیدی، صنعتی و كشاورزی با رهبر معظم انقلاب اسلامی‌ (حفظه الله)

جمال آفتاب

              اوقات خوش آن بود که با دوست به سر رفت              باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز در دیدار صدها نفر از كارآفرینان عرصه های مختلف تولیدی، صنعتی، معدنی، كشاورزی، بهداشتی و درمانی، كارآفرینی را نوعی عبادت و ارزش آفرینی خواندند و افزودند: ایران بزرگ امروز بیش از هر زمان دیگر به كار و كارآفرینی نیاز دارد تا همچون عقابی تیز پرواز، در فضای پیشرفت و آبادانی و افتخار اوج گیرد.
ایشان با اشاره به اهمیت كار و كارآفرینی از دیدگاه اسلام ایجاد اشتغال، را علاوه بر جنبه مهم ثروت آفرینی، نوعی زمینه سازی برای به كارگیری گنجینه استعدادهای انسانی دانستند و افزودند: ایران، امروز  به كارگاه بزرگ تلاش و ابتكار و نوآوری تبدیل شده است اما این واقعیت، تنها گام اول از روند پیشرفت و سرافرازی كشور است.
رهبر انقلاب اسلامی، با تأكید به نیاز اساسی كشور به كار و كارآفرینی خاطرنشان كردند: دو دلیل اساسی یعنی «آمادگی كشور برای جهش» - و «فشار اقتصادی دشمنان»، ثابت می كند كه ایران، بیش از هر دوره دیگر به كار و كارآفرینی احتیاج دارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین آمادگی كشور برای حركتی جهشی، به فراهم شدن زیرساختهای مختلف – پیشرفتهای چشمگیر علمی فناوری و بوجود آمدن مدیریتهای قوی و سالم در پرتو 30 سال تجربه مدیریتی اشاره كردند: در پرتو شناخت ملت از تواناییهای خود و جوانانش، فصل توانایی و جهش كشور فرارسیده است و طبعاً در این فصل، كار و كارآفرینی اهمیتی به مراتب فراوان تر دارد.
ایشان، با اشاره به تحریم ها و فشار اقتصادی نظام سلطه افزودند: برای مقابله با این فشارها باید «اقتصاد مقاومتی واقعی» بوجود آوریم كه معنای واقعی كارآفرینی نیز همین است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، هدف نهایی سلطه گران از تحریم ایران را بازگشت سلطه اهریمنی قبل از انقلاب دانستند و خاطرنشان كردند: دشمنان ملت تلاش می كنند مردم را با فشارهای اقتصادی به ستوه بیاورند تا مردم این فشارها را ناشی از عملكرد دولت بدانند و رابطه دولت و ملت قطع شود اما آنها، همچون 30 سال گذشته این ملت را نشناخته اند و در محاسباتشان، كاملاً اشتباه كرده اند.


رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: ملت و مسئولان، بدون تردید این تحریم ها را نیز دور می زنند و همچون سه دهه گذشته تحریم ها را ناكام می گذارند و به كار و پیشرفت و بالندگی ادامه می دهند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع بندی این بخش از سخنانشان، همه دلسوزان و مسئولان كشور را به تلاش و تولید و كارآفرینی مكلف و موظف دانستند و افزودند: دست به دست هم، كارگاه عظیم ایران را هر روز پررونق تر سازید.
ایشان همچنین با اشاره به برخی گله هایی كه كارآفرینان در این جلسه بیان كردند، اجرای «كامل، دقیق، همه جانبه و مستمر» سیاستهای اصل 44 را حلال بسیاری از مشكلات خواندند و دولت را به دو كار اساسی موظف كردند:
  1- مدیریت دقیق و عالمانه منابع مالی
  2- بهبود فضای كسب و كار
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، بسیاری از ایرادها و گله های كارآفرینان را ناشی از مدیریت نشدن كامل منابع مالی دانستند و افزودند: باید منابع را در مسیری كه برای كشور ارزش افزوده مالی و غیرمالی دارد تخصیص دهیم تا تولید و اشتغال افزایش یابد و «كسب و كار» رونق گیرد.
ایشان، اصلاح برخی مقررات، رفع پیچ و خمهای اداری و ارائه صحیح تسهیلات را از جمله راههای بهبود فضای كسب و كار برشمردند و افزودند: رونق كسب و كار، از مسائل عمده اقتصادی است و تحقق آن، نیازمند اهتمام بیشتر دولت است.
رهبر انقلاب اسلامی، به موازات موظف دانستن دولت به «مدیریت منابع مالی و بهبود فضای كسب و كار»، كارآفرینان را نیز به تلاش مستمر و همه جانبه برای مرغوبیت بخش و افزایش  كیفیت كالاهای ساخت داخل فراخواندند و افزودند: مردم می دانند كه مصرف هر كالای خارجی یعنی بیكاری یك كارگر ایرانی، اما كارآفرینان هم بدانند كه رغبت مردم به مصرف كالاهای داخلی با شعار تحقق نمی یابد بلكه نیازمند افزایش كیفیت این كالاهاست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین بار دیگر واردات بی رویه و بی منطق را «ضرر و خطری بزرگ» خواندند و افزودند: مسئولان ذیربط باید با توجه به اهداف و نیازهای واقعی كشور، واردات را مدیریت كنند.
رهبر انقلاب اسلامی توسعه مهارتهای فنی را از طریق توجه به «هنرستانهای فنی – صنعتی، دانشگاههای علمی – كاربردی و آموزشكده های فنی – حرفه ای» ضروری برشمردند و افزودند: كشور به موازات نیاز به علم، به پنجه های كارآمد هم نیاز دارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، كارآفرینان را به استمرار نوآوری و ابتكار در تولیدات داخلی توصیه و خاطرنشان كردند: در تولید كالاها به اشباع حس زیبایی طلبی مصرف كننده توجه كافی كنید.
رهبر انقلاب اسلامی در پایان سخنانشان افزودند: فضای پرواز ملت بسیار با استعداد ایران، آسمان لایتناهی پیشرفت و افتخار است و انشاءالله این كشور روزی به مرجع علمی جهان - مصداق افتخار مسلمانان و منبع تأمین نیازهای مردم جهان به تولیدات و كالاها تبدیل خواهد شد.
در ابتدای این دیدار آقایان:
-    دكتر اعتمادیان – رئیس بیمارستان شهید هاشمی نژاد
-    دكتر محمد قنادی معاون سازمان انرژی اتمی و رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای
-    علاءالدین میرمحمدصادقی – نایب رئیس اتاق ایران و رئیس اتاق معدن
-    رضا تازیكی - شركت زعفران خراسان
-    دكتر هادی غنیمی فر – رئیس هیأت مدیره خانه های صنعت و معدن
-    مصطفی وعیدی – كارآفرین برتر استانی – فعال در بخش تولیدات پلیمری
-    حسام الدین مدنی – مدیرعامل شركت آنژی پارس
-    دكتر بهاروند – عضو پژوهشكده رویان
-    خانم سهیلا ابوالحسنی – كارآفرین برتر
-    و دكتر حسین عطار – مدیر فنی شركت گروه صنعتی شفا
در سخنان خود بر این محورها تأكید كردند:
-    بهینه سازی روشهای مدیریتی و بهره وری به عنوان زمینه ساز كاهش هزینه ها و بهبود خدمات بهداشتی – درمانی بیمارستانها
-    ضرورت توجه كامل همه وزارتخانه ها و دستگاهها به سند چشم انداز و سیاستهای اصل 44
-    آمادگی كامل بخش خصوصی برای مقابله با تحریم ها و تهدیدات به فرصتی برای خوداتكایی و پیشرفت
-    توجه ویژه به بخش صنعت در روند هدفمند كردن یارانه
-    تقویت مدل خوشه های صنعتی برای افزایش برنامه ریزی شده اشتغال آفرینی بنگاههای كوچك
-    تشكیل زنجیره بنگاههای «تولیدی، بازاریاب و صادراتی»
-    اختصاص تسهیلات لازم بانكی به تولید كنندگان همراه با نظارت جدی برای جلوگیری از انحراف وامهای اخذ شده
-    تهیه نقشه جامع توسعه صنعتی كشور
-    پیشنهاد تأسیس بانك توسعه صنایع كوچك
-    قدردانی از تلاشهای دولت در حل مشكلات بخش خصوصی
-    افزایش مشوقهای مالیاتی و صادراتی برای بنگاههای فعال اشتغال آفرین
-    حضور نمایندگان بنگاههای اقتصادی در چرخه تصمیم گیریهای اقتصادی مسئولان
-    توجه به فرهنگ كار و كارآفرینی در رسانه ملی
-    تلاش برای تبدیل سند بسیار مهم چشم انداز 20 ساله به نوعی فرهنگ عمومی در عرصه كار و تلاش و پیشرفت
-    جلوگیری از ورود كالاهای مشابه كالاهای ایرانی و بازنگری در تعرفه دیگر كالاهای وارداتی
-    تلاش تولیدكنندگان برای افزایش كیفیت و كاهش قیمت كالاهای ساخت داخل
-    ضرورت اقدام دولت در پرداخت طلب بنگاههای خصوصی
-    تشكیل ستادی برای توسعه كارآفرینی علمی با توجه به پیشرفتهای چشمگیر كشور در بخشهای پزشكی
-    پیشنهاد تأسیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی سلول درمانی
-    ایجاد مجتمع های مسكونی كارگران و كاركنان در كنار واحدهای بزرگ صنعتی
-    حمایت بیشتر از صنعت داروسازی
در این دیدار همچنین آقای شیخ الاسلام وزیر كار و امور اجتماعی گزارشی از اقدامات این وزارتخانه برای بهبود فضای كسب و كار و تشویق صاحبان سرمایه برای سرمایه گذاری ارائه كرد و گفت: توجه جدی به اصلاح فرهنگ كار، برنامه ریزی برای بازنگری در قانون كار، تصویب نظام ملی مهارت و تلاش برای تأسیس سازمان مهارت، توجه به بخش تعاون، و شناخت مزیت های منطقه ای و كسب سهم از بازارهای منطقه ای از جمله اقدامات انجام شده است.
وی همچنین شكل گیری پنجره واحد برای خدمات رسانی به كارآفرینان را از دیگر اقدامات وزارت كار و امور اجتماعی برشمرد و خاطرنشان كرد: از جمله اقدامات لازم و ضروری تكمیل زنجیره تولید و توجه به تولیدات صادرات گرا است.
در پایان این دیدار نماز مغرب و عشاء به امامت رهبر انقلاب اسلامی اقامه شد و سپس حاضران روزه خود را به همراه رهبر انقلاب افطار كردند.

امتیاز به این مطلب امتیاز به این مطلب


لینکدونی

نویسندگان

نظرسنجی

  نظر شما در مورد مطالب وبلاگ، چگونه است؟


 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :